ЗСЖ чи здоровий спосіб життя – ємне поняття, що передбачає вироблення навичок, що дозволяють людині зберігати високий рівень фізичної та інтелектуальної активності.
Згідно з офіційними даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), здоровий спосіб життя дозволяє знизити ризик розвитку різних захворювань на 55%. ЗСЖ приділяє увагу як фізичному, так й психоемоційному стану людини. Незважаючи на популяризацію здорового способу життя, існує безліч суперечливих відомостей про те, яких правил потрібно дотримуватись людям, які дотримуються ЗСЖ.
Що таке здоровий спосіб життя?
У загальноприйнятому розумінні під здоровим способом життя розуміється комплекс заходів, спрямованих на збереження та підтримання фізичного, психічного та емоційного здоров’я.
Більшість фахівців сходяться на думці, що до ЗСЖ можна зарахувати:
- збалансоване харчування;
- помірну фізичну активність;
- психічну гігієну;
- відмова від шкідливих звичок.
Тим не менш, з’явилося безліч псевдонаукових даних про здоровий спосіб життя, які пропагують люди, далекі від медицини. Людині, яка вирішила дотримуватися ЗСЖ, важливо розуміти, що необхідно дотримуватися рекомендацій, розроблених кваліфікованими лікарями: дієтологами, терапевтами – тільки в такому випадку можна досягти хороших результатів і не нашкодити здоров’ю.
Основні переваги ЗСЖ з медичної точки зору:
- профілактика авітамінозів – збалансоване харчування та регулярний прийом вітамінних добавок дозволяють отримувати повний спектр мікро- та макроелементів, необхідних для нормального метаболізму;
- посилення імунітету – здоровий спосіб життя зміцнює захисні сили організму: людина менш схильна до інфекцій, спалахів сезонних захворювань;
- хороший м’язовий тонус – завдяки якому правильно працюють серце та судини, клітини отримують достатню кількість поживних речовин та кисню, знижується ризик варикозного розширення вен;
- високий рівень життєвої енергії – людина зберігає працездатність та ясний розум до старості.
Чи потрібна допомога лікаря чи можна всього досягти самостійно?
Перехід на здоровий спосіб життя рекомендується з планового огляду терапевта. Оптимально, якщо рекомендації розроблятиме компетентний фахівець. Це дозволить виробити індивідуальні рекомендації, які не лише допоможуть підтримати фізичне та психоемоційне здоров’я, а й скоротити реальні ризики. Наприклад, якщо у пацієнта буде виявлено підвищений холестерин, лікар розробить дієту, яка дозволяє нормалізувати цей фактор.
Лікар допоможе підібрати відповідний рівень фізичної активності таким чином, щоб це не дало надмірного навантаження на серцево-судинну систему чи опорно-руховий апарат. Особливо важливо пройти попередню лікарську консультацію особам, які належать до груп підвищеного ризику:
- люди віком від 45 років і старше;
- пацієнти із хронічними хворобами в анамнезі;
- хворі, які перенесли у минулому серйозні травми та операції;
- особи, які страждають від ожиріння, цукрового діабету;
- пацієнти з неврологічними розладами.
Навіть, якщо ви не належите до груп ризику, перед переходом на ЗСЖ рекомендується пройти профілактичний медичний огляд. Різка зміна навантаження та дієти – це стрес-фактор, який може тимчасово послабити організм. Щоб не допустити тимчасового погіршення самопочуття, зверніться до фахівця.