Нижньотеплівська сільська військова адміністрація

Щастинського району , Луганської області

Телефон

Корисна інформація щодо опіки та піклування

07.03.2025

Опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх осіб.

Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, і є однією з сімейних форм влаштування таких дітей (поряд з усиновленням, влаштуванням у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу).

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, піклування – над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених частинами 3, 4 статті 60 Цивільного кодексу України.

Опіка, піклування над дітьми встановлюється до повноліття дитини (якщо батьки померли, покинули дитину, не можуть піклуватись про дитину за станом здоров’я тощо) або на визначений термін (батьки відбувають покарання за скоєння злочину, перебувають під слідством тощо).

Порядок організації опіки і піклування в Україні визначається:

– Конституцією України (ст.51, 52);

– Сімейним кодексом (ст.243 – ст.251);

– Цивільним кодексом (ст.55 – ст.79),

а також низкою законів України та підзаконних актів.

Хто може бути опікуном, піклувальником дитини?

Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.

Згідно статті 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути, за її згодою, повнолітня дієздатна особа.

При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

Якщо на опікунство претендує декілька осіб, то перевага надається:

  1. родичам дитини (незалежно від місця проживання);
  2. сім’ї, в якій дитина проживала на момент виникнення питання про встановлення опіки (піклування).

У разі призначення опікуна, піклувальника враховується бажання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Бесіда з дитиною проводиться працівником служби у справах дітей з урахуванням її віку, обставин, за яких вона втратила батьківське піклування, не принижуючи гідність дитини та осіб, які виявили бажання взяти її під опіку, піклування.

Встановлення опіки, піклування.

З питань встановлення опіки та піклування потрібно звертатись до служби у справах дітей  за місцем проживання дитини або особи, яка виявила бажання стати опікуном, піклувальником.

Рішення про встановлення опіки, піклування приймається у місячний строк після подання заяви і необхідних документів.

У разі встановлення опіки, піклування над дитиною, яка перебуває у закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, служба у справах дітей разом з адміністрацією закладу забезпечує передачу дитини на виховання опікуну, піклувальнику і відрахування її із закладу протягом 15 днів після прийняття рішення про встановлення опіки.

Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім’ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей заяву за місцем свого проживання.

Заяву може бути подано в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому в службі у справах дітей або в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. У заяві зазначається адреса проживання заявника (за наявності кількох місць проживання – адреса кожного з них), дані документа, що посвідчує особу, номер телефону та адреса електронної пошти.

Опікуни дітей отримують державну допомогу, розмір якої залежить від віку дитини та інших факторів. Також передбачений соціальний супровід.

Якщо Вас цікавить більш детальна інформація або процедура оформлення опікунства, то Вам зможуть допомогти у Службі у справах дітей.  Служба у справах дітей – це державний орган, який займається захистом прав та інтересів дітей, зокрема дітей – сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та тих, хто опинився в складних життєвих обставинах.

Join Us Facebook
цнап л

Архіви

вца закон
луганська ода б р
щастинська рда б р
Facebook Pagelike Widget