Будь-які надзвичайні ситуації і, в першу чергу, військового характеру, призводять до зростання рівня загроз життю і здоров’ю цивільного населення та, відповідно, зменшення рівня їхньої захищеності. Особливо це стосується дітей та підлітків, які є найбільш вразливими під час воєнних дій. Саме тому ми, дорослі, маємо зробити все можливе, щоб наші діти залишалися в безпеці навіть тоді, коли іде повномасштабна війна жорстокого та підступного ворога проти нашої країни.
Місця, які раніше були нам знайомі та безпечні, зараз можуть приховувати небезпеки, міни, снаряди та інші вибухонебезпечні предмети. В разі виявлення вибухонебезпечного предмета, за номером 101 викликають спеціально підготовлених людей, які знають, як їх знешкоджувати, бо працюють у Державній службі з надзвичайних ситуацій. Ці люди проводять розмінування, і їх називають рятувальниками. Є правила, яких треба дотримуватись під час виявлення вибухонебезпечних предметів: не підходити, не чіпати, дзвонити на
номер 101.
Міни є різних видів. Є міни, які вибухають від дрібного коливання чи натискання на них, тому дуже важливо до них не наближатись та не чіпати. Вони можуть знаходитися в землі або в снігу, можуть лежати на землі або ховатись під піском, грунтом, навіть під водою і, звісно, у траві, поміж гілок чи листя. Часто вони круглої форми, але можуть бути й прямокутними, видовженими, і навіть по формі нагадувати метелика.
Міни бувають різного розміру: від зовсім невеличкого, як – от з долоньку, до розміру ноутбука чи великої миски, в якій місять тісто. Знайдені предмети, зокрема, дитячі іграшки, гаджети, які розкидані на землі, не потрібно брати до рук, бо в них можуть бути замасковані вибухові пристрої.
Також треба звертати увагу на колір. Зазвичай, ці небезпечні предмети – зеленого, сірого чи коричневого кольору. Так вони можуть добре маскуватись в траві, землі чи в кущах та зумисно знизити нашу пильність.
Є міни у вигляді переносної музичної колонки, яка має ніжки та встановлюється на грунт або кріпиться до предметів довкілля. Малопомітними і не менш небезпечними є розтяжки.
Є осколкові гранати, до яких кріпляться ледь помітні тросики, та коли людина зачіпає такий тросик – граната вибухає. Уламки можуть розлітатися на дуже велику відстань і нести шкоду людям навколо. Подібний принцип в протипіхотних осколкових мінах: нога зачіпляється за розтяжку і стається вибух. Тому завжди необхідно оглядати місцевість навколо та бути обачними при прогулянці на незнайомих місцевостях.
На сьогоднішній день, у будь-яких звичних, та на перший погляд безпечних, місцях може таїтися небезпека, тому необхідно завжди поводитися з обережністю: дивитись під ноги, навкруги, догори, оскільки у гілках дерев чи на даху могли лишитися предмети, які не вибухнули. Тому одне з основних правил, яке постійно треба повторювати усім дітям і дорослим: БУДЬ УВАЖНИМ!
Зазвичай, території, де розташовані міни чи вибухонебезпечні предмети позначають знаками «УВАГА МІНИ» або «НЕБЕЗПЕЧНО МІНИ», але окрім них є ще саморобні знаки, тобто ті, що люди роблять їх власноруч. Щоб попередити про небезпеку, ставлять поруч із замінованою ділянкою напис «МІНИ» чи «STOP», кріплять біло-червону стрічку. Також, ставлять
перехрещені палиці або палиці зі стрічками. Якщо ви бачите будь-які з цих знаків, значить, місцевість замінована та наближатися до неї заборонено. Повертатися треба назад тією ж самою дорогою, якою прийшов. Коли застережного знака немає, це не означає, що місцевість безпечна, можливо, її просто не встигли обстежити.
Завжди тримайтесь подалі від зруйнованої і покинутої військової техніки. Уважність і відповідальність допоможе зберегти життя вам і вашим друзям.