Міжнародною спільнотою продовжується процес формування механізмів юридичної, фінансової та моральної відповідальності за завдану шкоду у відповідь на повномасштабне російське вторгнення у 2022 році.
Одним із таких механізмів став Реєстр збитків для України, що створений для фіксації та документування всіх збитків, спричинених війною. На основі цього реєстру планується створення Компенсаційної комісії, яка матиме мандат розглядати заяви про компенсацію збитків та приймати рішення щодо розміру компенсацій у кожному конкретному випадку.
З 24 по 26 березня 2025 року у Гаазі відбулося перше засідання Міжурядового переговорного комітету (МПК) щодо укладення Міжнародної угоди про створення Компенсаційної комісії для України (далі – Комісії).
Захід, ініційований Нідерландами та Україною, став ключовим кроком до запуску всеосяжного механізму компенсації збитків, завданих внаслідок російської агресії.
Участь прийняли понад 50 держав з усіх континентів, а також ЄС і Рада Європи, що свідчить про широку міжнародну підтримку та готовність забезпечити справедливість для України.
Основні результати зустрічі:
- Обговорено проєкт міжнародного договору
- Обговорено ключові аспекти співпраці та організаційної структури Комісії, включаючи її мандат, склад, процедури розгляду заяв та джерела фінансування
- Фінансування Компенсаційного механізму: активні переговори з міжнародними партнерами щодо використання заморожених російських активів для фінансування компенсацій.
Основні функції, що виконуватиме Комісія:
- Розгляд заяв, поданих до Реєстру збитків для України.
- Оцінка шкоди, завданої внаслідок агресії: втрата життя, поранення, зруйноване майно, зникнення безвісти, економічні та культурні втрати.
- Визначення компенсацій, які можуть нараховуватись фізичним або юридичним особам.
- Забезпечення прозорості та незалежності при ухваленні рішень, відповідно до міжнародного права та стандартів прав людини.
Наступні переговори заплановані на травень 2025 року. Україна та Нідерланди, як співголови МКП, планують завершити переговори та підписати договір до кінця 2025 року. Після цього Компенсаційна комісія зможе розпочати розгляд поданих заяв від постраждалих внаслідок агресії рф.
Компенсаційна комісія — це не лише інструмент відновлення справедливості для жертв війни, а й прецедент міжнародної відповідальності за агресію. Її запуск стане потужним сигналом: порушення міжнародного права не залишаються без наслідків.
Закликаємо мешканців Луганщини, які постраждали від дій росії, подавати заяви через портал «Дія»! Це дозволить зафіксувати злочини країни-агресора, створюючи чітку картину завданої шкоди для майбутнього відшкодування. Кожна заява – це документальне свідчення злочинів, доказ для майбутнього відшкодування збитків спричинених агресією рф проти України.
Корисні посилання щодо Реєстру збитків для України:
Детальна інформація щодо відкритих категорій заяв https://rd4u.coe.int/uk/submit-a-claim
Форми та Правила подання заяв для всіх 45 категорій https://www.rd4u.coe.int/uk/documents
Відповіді на найбільш поширені запитання про подання заяв https://surl.li/hzohzf.