З кожним днем кількість та різноманітність захворювань збільшується. На жаль, не дивлячись на те, що сучасна медицина щодня працює над пошуком методів боротьби з хворобами, наша схильність до різних недуг залишається досить високою, а їх поширеність — глобальною.
Профілактика захворювань — це ефективний комплекс заходів, які спрямовані на раннє виявлення, запобігання виникнення або загострення хвороби, а також на збереження та зміцнення здоров’я.
Попередження захворювань — це основне завдання закладів здоров’я. Профілактичні заходи відіграють величезну роль у тому, щоб попередити поширення захворювань та виникнення епідемії.
Якою буває профілактика хвороб
Виділяють кілька видів профілактики:
- Первинна профілактикавключає систему заходів для попередження виникнень захворювань: регулярні профілактичні огляди і вакцинацію. До неї відносять також дотримання гігієнічних і санітарних норм, поліпшення екології та умов праці.
- Вторинна профілактикадопомагає визначати та лікувати захворювання на ранніх стадіях, якщо присутні фактори ризику. Профілактичні огляди, диспансери, профілактичне лікування й оздоровлення. Також при вторинній профілактиці створюються інформаційно-навчальні програми, які допомагають людям із певними захворюваннями знати, як жити повноцінним життям із такими серйозними захворюваннями, як: цукровий діабет, деменція, серцево-судинні захворювання, розсіяний склероз й інші хвороби.
- Третинна профілактикапроводиться, коли діагноз уже підтверджено. Така профілактика полегшує перебіг захворювання та допомагає забезпечити більш швидке одужання. Комплекс профілактичних заходів спрямований на відновлення працездатності та максимальне збереження звичного для людини ритму життя.
Крім того, види профілактики захворювань можна розділити на заходи особистого характеру, медичного та соціального. У будь-якому випадку дуже важливо приділяти особливу увагу підтримці й оздоровленню свого організму.
Що рекомендується робити кожному для загальної профілактики
Кожна людина може дотримуватися основних профілактичних заходів, які зводяться до елементарного дотримання здорового способу життя. Але варто пам’ятати, що самостійний вибір методів профілактики, швидше за все, буде неефективним. Щоб вибрати те, що дійсно допоможе вашому організму, зверніться за попередньою консультацією до фахівця.
До профілактики захворювань відносяться:
- дотримання загальних правил в період епідемій;
- усунення дефіциту корисних речовин в організмі;
- відмова від прийому міцних спиртних напоїв;
- регулярна та індивідуально підібрана фізична активність;
- дотримання правил особистої гігієни;
- дотримання режиму праці та відпочинку;
- уникнення стресових ситуацій;
- очищення житла від пилу, регулярне провітрювання та зволоження повітря;
- регулярні профілактичні огляди у лікаря;
- правильна реабілітація після хвороб для запобігання ускладнень та повернення захворювання.
Не відкладайте здоров’я на потім!